Funkce vody:
přenáší výživné látky, O2, reguluje teplotu těla. Denně se z organismu vyloučí 1,5 – 2 litry tekutin. Je to především plícemi, močí, potem a stolicí. Příjem tekutin zajišťujeme jak nápoji, tak stravou. Studená voda je do organismu vstřebávána ze žaludku rychleji než teplá.
ZDRAVÍ - Voda tělu pomáhá zbavit se nadměrného sodíku, který způsobuje zadržování vody - ,,otoky“. Při nedostatku tekutin, je větší riziko vzniku různých onemocnění jako např. zánět močových cest, ledvinové kameny, zácpa... Voda má také prospěšné účinky na naši pokožku, která je díky ní jemnější, pružnější, měkčí a bez vrásek.
DEHYDRATACE - Nejznámějším symptomem dehydratace je bolest hlavy. Mozek je tvořen ze 75% vody, proto sebemenší nedostatek tekutin nám vyvolá bolest. Dalšími symptomy jsou suchá ústa, závratě, únava, ztráta chuti k jídlu, kruhy pod očima. Dále je to zrychlení pulsu, zkrácení dechu, rozostřené vidění, tmavožlutá moč. Ztráta tekutin na úrovni 2% tělesné hmotnosti představuje ztrátu až 20% výkonu. Např. u dětí tak snižuje schopnost sledovat vyučování. Při 5% selhání pak může hrozit přehřátí až šok.
SPORT - Nedostatečný přívod tekutin může mít za následek až 30% úbytek energie, což je při cvičení velmi nežádoucí. Může dojít k nedostatečné termoregulaci – chlazení organismu a může tak dojít k přehřátí, následné zvýšení činnosti srdce až vysílení organismu a v nejhorším případě až k mrtvici. Dvě hodiny před sportem bychom měli vypít 2-3 sklenice tekutin, další 1-2 sklenice cca 15min před cvičením. Při výkonu není vhodná konzumace nápojů s obsahem CO2 z důvodu dráždění žaludeční sliznice, také nápoje s kofeinem (káva, cola), které působí dehydrataci. U vrcholových sportovců bývá nutné zařadit i zvláštní druhy nápojů jako jsou iontové, energetické, proteinové, apod.
OBEZITA - Nápoje obsahující do 10% cukru jsou v žaludku absorbovány snadno. Tyto slazené nápoje nám zlepšují vytrvalost při výkonu, který trvá cca 2-3 hod, ale jestli chceme spalovat tuky, je konzumace těchto slazených nápojů zcela nevhodná. Svaly si tak totiž berou energii z těchto cukrů, místo aby je braly ze zásobních tuků. Proto pokud chceme spalovat pouze tuky, pijme čistou vodu. Zásobní glykogen ve svalech se vyčerpá cca po 20 min a organismus si vybere jako zdroj energie zásobní tuk. Při nedostatečném příjmu tekutin dochází ke vzniku zácpy a pravidelné vylučování je základem zdravého hubnutí.
Káva obsahuje kofein, který působí dehydratačně. Měla by se pít vždy se sklenicí čisté vody. Ovocné džusy jsou zase jen voda se spoustou cukrů. Když 100% džusy, tak ředit vodou v poměru 2:1, nejlépe 3:1. Vysoce koncentrované džusy nám totiž dráždí žaludek. Dietní nápoje však také nejsou vhodné. Místo cukru obsahují umělá sladidla, která vysílají mozku signál, že potrava je na cestě do žaludku, ale protože sladidla neobsahují žádné kalorie, nepřichází žádná energie a mozek tak vysílá prosebné hladové signály, dokud se do těla potrava skutečně nedostane. Tak dochází jedině k přejídání. Je tedy doporučováno pít nejlépe čistou vodu z kohoutku nebo balené kojenecké pramenité a slabě mineralizované přírodní vody bez CO2, kterou si můžeme obohatit např. plátkem citronu. Minerální voda je díky obsaženým minerálům vhodná především pro ty jedince, kteří se hodně potí. Avšak pít by je neměli lidé s hypertenzí, oběhovými problémy, ledvinovými kameny, aj.
Čaje bychom měli střídat, neboť některé bylinné čaje nám mohou v nepřiměřeném množství způsobit potíže. Denně neuškodí ani malé pivo, protože je vyráběno z nejkvalitnější vody. Je ale velmi kalorické, proto by se mělo konzumovat omezeně. Dva decilitry vínanám také neuškodí. Měli bychom se vyhýbat, nebo konzumovat zcela výjimečně limonády, kolové nápoje, nektary, ochucené minerální vody, energetické nápoje, aj. Hlavním důvodem je cukr, který nám dodává jen prázdné kalorie, dále umělá sladidla, která zvyšují chuť k jídlu nebo CO2, který způsobuje žaludeční a trávicí obtíže a také různá dochucovadla, která nám narušují zubní sklovinu. Kolové nápoje obsahují kyselinu fosforečnou, která odbourává vápník z těla a hrozí nám tak vznik osteoporózy – neboli řídnutí kostí.
Dnní objem pitného režimu rozložme do celého dne. Začínáme hned ráno, abychom uhradili noční ztrátu vody. Vypijte zpočátku tolik, kolik zvládnete vypít v naprosté pohodě a postupně navyšujte k požadovanému objemu 2-3 litry za den. Mějme neustále na očích láhev nebo sklenku s nápojem. Poslouží nám v přehledu, kolik jsme toho na ten den vypili. Kde se ale vzalo obecné doporučení 2-3 litry denně? Pitný režim je velmi individuální a množství tekutin se odvíjí od mnoha faktorů, jako jsou např. výška, tělesná hmotnost, stav ledvin, krevní tlak, fyzická zátěž,... Malý příjem je totiž stejně nevýhodný jako velký. Při převodnění může dojít k nadměrnému zatížení ledvin a srdce. V extrémních případech až k jejich selhání.
Nečekejte na žízeň, která již signalizuje dehydrataci. Pracovně přetížení lidé nejčastěji pijí jen samou kávu, která je dehydruje, a oni se pak nemohou soustředit na práci.
zdroj: internet